A D-vitamin vagy napvitamin az egészséghez szükséges tápanyag, hasznos a szervezet számára az erős csontrendszerhez szükséges kalcium felszívódásához, valamint az ideg-, izom- és immunrendszer támogatásához.
A D-vitamin legfontosabb formái az emberi szervezet megfelelő fejlődésében és működésében a D2-vitamin (ergokalciferol) és a D3-vitamin (kolekalciferol).
Mi a szerepe a D-vitaminnak?
A D-vitamin kulcsszerepet játszik a szervezet működésében, hiánya nagyobb kockázatot jelent olyan betegségek kialakulásában, mint például a csontritkulás, ízületi gyulladás vagy osteoarthritis, valamint a depresszió és egyes autoimmun betegségek.
A D-vitamin a következő folyamatokban játszik fontos szerepet:
- Kalcium- és foszfor-anyagcsere (fontos a stabil csontokhoz) – különösen gyermekeknél és serdülőknél, ahogy nőnek
- Fehérje képződés
- Szempilla kontroll
- A normál izomműködés fenntartása
- Az immunrendszer működésének megőrzése
D-vitamin hiány a szervezetben
A D-vitamin-hiány nagyon gyakori, télen, amikor kevesebb a napsugárzás, akutabb.
A D-vitamin hiányát számos tényező okozhatja, például:
- Elégtelen D-vitamin bevitel étrendből és étrend-kiegészítőkből
- Az emésztőrendszer nem szívja fel a megfelelő mennyiségű D-vitamint, ami megtörténhet bizonyos állapotok esetén, mint például a cöliákia, a gyulladásos bélbetegség és a bariátriai műtét.
- Problémák a napsugárzásból származó D-vitamin-termelésben
- Problémák a D-vitamin aktív formává (kalcitriol) való átalakulásának folyamatában. Mint a máj- és vesebetegségben szenvedő betegeknél.
A D-vitamin hiánya a szervezetben többek között olyan tünetekhez vezethet, mint fáradtság, csökkent kognitív teljesítmény, izomgyengeség, fertőzésekre való hajlam, Crohn-betegség, csökkent csontsűrűség, csontfájdalom vagy nem jól gyógyuló törések.
A D-vitamin egészségügyi előnyei.
Hangsúlyozni kívánjuk továbbá a D-vitamin-hiány elleni intézkedések fontosságát, mivel ez a tápanyag a szervezet egyik nélkülözhetetlen tápanyaga, hozzájárul a csontok és fogak kialakulásához.
Ha ilyen típusú vitaminhiányban szenvedünk, olyan állapotokkal szembesülhetünk, mint a csontritkulás, angolkór és így tovább. Íme egy lista a D-vitamin legkiemelkedőbb előnyeiről:
- Segíti a kalcium jobb felszívódását, amely csontjaink és fogaink számára nélkülözhetetlen ásványi anyag
- Szabályozza a foszfor szintjét a szervezetben
- Segíti a csontváz és a csontképződés kialakulását
- Erősíti az immunrendszer működését azáltal, hogy erősíti védekező rendszerünket
- A D-vitamin elősegíti a sejtöregedés elleni küzdelmet
A szervezetnek szükséges D-vitamin mennyisége
Szervezetünk 30 nanogramm D-vitaminnal van ellátva megfelelően literenként vérben. De hogyan kerülhetjük el a D-vitamin-hiányt, és ami még fontosabb, hogyan tudjuk biztosítani D-vitamin-szükségletünk kielégítését? Az egészségügyi szakemberek azt javasolják, hogy felnőttek, serdülők és gyermekek (egy éves kortól) naponta 20 ng ml D-vitamint fogyasszanak élelmiszerekből vagy étrend-kiegészítőkből.
A legtöbb ember természetes úton tudja kielégíteni D-vitamin-szükségletét megfelelő étrend és napfény kombinációjával. A D-vitamin készítmény bevitele csak akkor szükséges, ha a napi szükséglet a bőr saját szintézisével és táplálásával napfény hatására nem biztosítható.
A D-vitamin alapvető szerepet játszik a csontok növekedésében, a növekedési lemezek lezárásában és a stabil csontváz kialakításában, a D-vitamin hiánya pedig fokozott kockázatot jelent az angolkór kialakulásában. Ezért a megfelelő D-vitamin bevitel még fontosabb:
- Csecsemők: Az angolkór megelőzése a standard a csecsemők kezelésében (napi 400-500 NE D3-vitamin az élet második hetében).
- Terhes és szoptató nők
- 70 év felettiek: idős korban csökken a bőrön keresztüli D-vitamin termelés – jelentősen megnő a csonttörések kockázata és izomgyengeség lép fel.
Milyen természetes D-vitamin források léteznek?
Az már ismert, hogy a D-vitaminhoz főként napsugárzás, kisebb mértékben változatos és kiegyensúlyozott étrend jut hozzá.
A D-vitamin fontossága, különösen a csökkent napsugárzás mellett eltöltött hónapok után, mint az izolációs időszak, megköveteli, hogy étrendünkbe beépítsük azokat a D-vitaminban gazdag élelmiszereket és kiegészítőket, amelyek segíthetnek fenntartani vagy növelni ez a vitamin a szervezetben.
A napsugárzás hatásának megsokszorozásához nem csak az expozíciós időt kell növelni a nap azon szakaszaiban, amikor az UV-sugarak által okozott negatív hatásai kisebbek.
A D-vitamin-hiány pótlására és az ultraibolya sugárzás hatásának csökkentésére is fontos, hogy strandoláskor ne felejtsük el, hogy csak néhány percre tehetjük ki magunkat a napfénynek, utána szükséges a fényvédő krém alkalmazása.
D-vitaminban gazdag élelmiszerek.
Ahhoz, hogy egy sokkal erősebb és egészségesebb testet élvezhessünk, a következő D-vitaminban gazdag ételeket iktathatjuk be étrendünkbe:
- Avokádó: szívbarát zsírsavakban, C-, E-vitaminban és A-provitaminban, valamint ásványi anyagokban, például kalciumban, káliumban vagy magnéziumban gazdag étel, amely sok más recept mellett salátákba, töltelékekbe vagy guacamole szószba is fogyasztható.
- Tojás és tej: Fontos, hogy egész tojást fogyasszunk, azaz tojássárgáját és fehérjét is, mivel a D-vitamin a sárgája zsírjában oldódik. Ezen a vitaminon kívül a tojás és a tej fehérjében is gazdag, mértékkel fogyasztva egészséges.
- Marhahús és csirke: Mind a marhahús, mind a csirke D-vitamint tartalmaz, ezért fontos, hogy mindig grillezve vagy főzve fogyasszuk, pusztán a tápanyagok megőrzése érdekében.
- Gomba: Jelentős mennyiségű D-vitaminnal a gomba az egyik alapvető élelmiszer a D-vitamin szintjének növelésére vagy fenntartására. A D-vitamin fenntartásának egyik módja a gombák megtisztítása és napozása főzés előtt.
- Hal: jelentős mennyiségű D-vitamin található a zsíros halakban, mint a makréla, szardínia, tőkehal, angolna, tonhal, hering, márna, somo, kardhal stb. Egyes halak amellett, hogy segítenek leküzdeni a D-vitamin-hiányt, elengedhetetlen mennyiségű omega 3 zsírsavat is biztosítanak.
- D-vitaminhoz marha- és nyúlmáj, gabonafélék, sajt, zabpehely és szója italok fogyasztásával is juthatunk.