A szemölcsök a HPV vírus – a humán papilloma vírus – által okozott kis kinövések a bőrön. A fertőzés érintéssel terjed, a kórokozók a bőrön vagy a nyálkahártyán lévő apró elváltozásokon keresztül jutnak be a szervezetbe. A lappangási idő két-három hónapig tarthat, egyes esetekben akár 20 hónapig is eltarthat.
A szemölcsök túlnyomó többsége tünetmentes, néhány esetben csak enyhe viszketést okoz. Mivel azonban gyakran látható helyen jelennek meg, és vizuálisan zavaróak lehetnek, több kezelést is kidolgoztak ezek eltávolítására.
Hányféle szemölcs létezik?
A szemölcsök alakja és mérete nagyon eltérő lehet, és a test bármely részén megjelenhetnek, például az arcon, a nyakon, a nemi szerveken, a kézen, a fejen stb.
Ezenkívül a textúra általában eltérő, a simatól a durvaig. A szemölcsök hat fő típusa létezik, nevezetesen:
Gyakori szemölcsök
Ahogy a neve is sugallja, ezek a leggyakoribb szemölcsök. Megjelenésük durva, szemcsés és lekerekített végű, a bőr többi részétől eltérő szín nélkül.
Főleg a bőr legnagyobb súrlódású területein fordul elő, mint például a kéz, a térd, a könyök és az ujjak. Gyermekkortól kezdve megjelenhetnek, jóindulatúak, vagyis nem vezetnek más betegségekhez.
Talpi szemölcsök
A talpi szemölcsök a talpon nőnek. Más szemölcsöktől eltérően a bőr belsejében nőnek, nem a külső oldalon.
A tyúkszemekkel gyakran összetéveszthető talpi szemölcsök durva, szürke megjelenésűek, és jóindulatú szemölcsök.
Negi plati
A lapos szemölcsök általában az arc, a comb vagy a kar bőrén nőnek. Kicsiek, laposak és sárgásak, és első pillantásra nem is látszanak.
A lapos szemölcsök nem vezetnek más betegségek kialakulásához, de ezeknek a szemölcsöknek az a fő problémája, hogy könnyen terjednek, azaz kisszámú szemölcstől kezdve akár 100 is előfordulhat ugyanazon a területen. Ebben az esetben a betegség általában fájdalmas.
Gyermekeknél lapos szemölcsök hajlamosak az arcon megjelenni. Férfiaknál és nőknél viszont az állon vagy a lábakon.
Fili negi
A szemölcsök megnyúlt bőrelváltozások, amelyek általában gyermekeknél fordulnak elő – az arc, az ajkak, az orr, a nyak és a szemhéjak azok a területek, ahol általában kialakulnak.
Kis kinövések, vékony, megnyúlt duzzanat formájában jelennek meg, amelyek a bőr egy kis részéből jelennek meg és kifelé nyúlnak ki. Bár nem fájdalmasak, néha viszketést és akár vérzést is okozhatnak.
Negi periunguali és subunguali
A subungualis és periungualis szemölcsök olyan duzzanatok, amelyek a lábkörmök és a körmök alatt és körül nőnek. Fájdalmasak lehetnek, és befolyásolhatják a köröm növekedését.
A szemölcsöket okozó vírusok nem csak a különböző emberek közötti közvetlen érintkezés útján terjednek, hanem fennáll annak a lehetősége is, hogy ugyanaz a személy a vírust testének különböző részeire is átterjedheti. A subungualis és periungualis szemölcsök az ujjak azon részein nőnek, amelyek a test legtöbb részét érintik, ezért fennáll annak a veszélye, hogy a vírus a test egy másik részén is megjelenhet.
Nemi szemölcsök
A genitális szemölcsök szexuális úton terjedő betegségnek számítanak, mivel a vírus közösülés során terjed. Természetükből adódóan a bőr érintett területe a nemi szervek területe. Ezért ezek olyan szemölcsök, amelyek a péniszen, a hüvelyen, a szeméremtesten, a herezacskóban, a végbélnyíláson, a méhnyakon és a húgycsövön jelennek meg, bár az orális szex a szemölcsök szájra, ajkakra, nyelvre vagy torokra való átvitelének eszköze is lehet.
A genitális szemölcsök nagyon erős viszketést okozhatnak, ami esetenként szinte elviselhetetlen, mert a nemi szervek nyálkahártyája érzékenyebb, a növekedési területek pedig nagyobb érzékenységgel bírnak.
Javasoljuk még:
Genitális szemölcsök – 8 igazság és mítosz
Szemölcsök – kezelési módszerek
Általában a szemölcsök maguktól elmúlnak, azonban biztonságos és bevált kezelésekkel a legtöbbjük receptre is eltávolítható, ha kellemetlenséget okoz.
Számos kezelési mód létezik a szemölcsök eltávolítására és kezelésére, amelyeket bőrgyógyásznak kell jeleznie, e daganatok jellemzőitől függően. Ezen kezelések egy részét szakember végzi, másokat a betegek önállóan is használhatnak otthon.
A kezelés során figyelembe veszik a szemölcs típusát, a bőrön való elhelyezkedését és a páciens életkorát is. A szemölcsök eltávolítására leggyakrabban használt kezelések közül néhány:
- Krioterápia : az orvosi rendelőben végezzük, a krioterápiás kezelés során folyékony nitrogént juttatunk a szemölcsre. A krioterápia úgy működik, hogy hólyagot hoz létre a szemölcs alatt és körül. Az elhalt szövetet ezután körülbelül egy héten belül eltávolítják. Ez a kezelési módszer segíthet a vírusos szemölcsök leküzdésében is, és szükség lehet a kezelés megismétlésére. A krioterápia mellékhatásai közé tartozik a fájdalom és a bőr elszíneződése a kezelt felületen. Mivel ez a kezelés fájdalmas lehet, általában nem ajánlott gyermekek szemölcseinek kezelésére. Ez a kezelés a talpi szemölcsök megszabadulásának egyik módja .
- Szalicilsavas kezelés : A helyileg alkalmazott szalicilsav, a szemölcs habkővel vagy körömreszelővel történő későbbi lekaparásával kombinálva az egyetlen olyan kezelés, amely ellenőrzött vizsgálatokban hatékonynak bizonyult.
- Kisebb műtét : A bőrgyógyász elvághatja a kellemetlen szövetet, és heget hagyva a kezelt bőrön. A küretezés (kaparás) történhet plusz elektrokauterrel vagy csak elektrokauterrel, a páciens igényeitől függően. Ez a kezelési módszer lézert is használ a szemölcsök, különösen az ablatív szemölcsök eltávolítására.