Soha nem volt fontosabb az egészség megőrzése és a fertőzések elkerülése, a társadalmi távolság és a gyakori kézmosás pedig segíthet megszabadulni azoktól a baktériumoktól, amelyeket mások terjeszthetnek rajtunk. De mit tehetünk annak érdekében, hogy javítsuk szervezetünk baktériumok elleni küzdelmét, még akkor is, ha sikerül elszállítani őket?
Nem titok, hogy mit eszünk, nagyban befolyásolhatja immunrendszerünk megfelelő működését. Az immunrendszer válaszreakciója az életkor előrehaladtával csökken, és sok idős felnőtt krónikus, alacsony fokú gyulladásban és kapcsolódó egészségügyi állapotokban, például szívbetegségben és cukorbetegségben szenved, ami szintén megakadályozhatja a hatékony immunvédelmet.
Hogyan működik az immunrendszer
A molekulák, sejtek, szövetek és szervek összetett hálózatából álló immunrendszer a test minden részét figyeli. Az immunitás az előtérben hat a bőrön, a nyálon, az emésztőrendszeren, a légutakon és az emberi test más részein keresztül – és gyorsan felveszi a harcot az idegen betolakodókkal.
Az immunitás fő formáján kívül létezik még egy adaptív (vagy szerzett) immunrendszer is, amely napokig dolgozik azon, hogy felkutassa azokat a káros tényezőket, amelyek megsértették a frontvédőket, és segít ellenük antitestek kifejlesztésében.
Az immunitás erősítése és a szervezet védekezőképességének növelése a kulcsa bizonyos betegségek kialakulásának megelőzésének. Ahhoz, hogy a szervezet reagáljon, ha valami elromlik, egészséges étrendet kell követni, melynek révén elegendő fehérje, vitamin, zsír, ásványi anyag és étrend-kiegészítő bevitellel táplálhatjuk szervezetünket.
A vitaminok szerepe: C-vitamin és D-vitamin az immunitásért
Mivel az immunrendszer összetevői nagyon változatosak, egészségének megőrzése azt jelenti, hogy különféle vitaminokat és ásványi anyagokat kell bevinni, amelyek gyakran több tucat immunerősítő funkcióban működnek együtt.
Az A-vitamin például fontos szerepet játszik a bőr és a gyomor-bél traktus egészségében. A C és E vitaminok antioxidánsok, amelyek védik a sejteket és a szöveteket.
A C-vitamin nemcsak erős antioxidáns, de nélkülözhetetlen a veleszületett immunrendszerünk számára is, például segít csökkenteni a megfázás időtartamát és súlyosságát.
A C-vitamin elősegíti a neutrofilek, a fehérvérsejtek működését, amelyek segítik a sérült szövetek gyógyulását és a legtöbb fertőzés elleni küzdelmet. Ez viszont segít nagyobb védelmet biztosítani immunsejtjeink válaszának felgyorsításával.
Az új immunsejtek létrehozásához és az immunválasz elindításához B-vitamint (B6, B12 és folsav) tartalmazó pótlásra van szükség a szervezetben.
Az immunrendszert tápláló egyéb kiegészítők közé tartozik a réz, a vas, a magnézium, az omega-3 zsírok, a fehérje, a szelén, a cink és a D-vitamin. A D-vitamin immunmoduláló hatással bír az immunrendszer sejtjeire, különösen a T-limfocitákra, valamint a termelésre és a hatásra. sok citokin. A D2-vitamin és a D3-vitamin kereskedelmi forgalomban kapható kiegészítőkben kapható.
Az immunitás természetes növelése: a növények jelentősége
A vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag étrend betartása mellett más módszerekkel is olyan egészséges szervezethez juthatunk, amely megvédhet minket bármilyen vírus megjelenésétől. Ebben a tekintetben olyan gyógynövényeket használhatunk, amelyek a leggyakoribb betegségekre immunválaszt adnak, immunerősítő anyagokkal.
Echinacea
Az egészségügyi szakemberek által széles körben elterjedt, különösen az immunrendszerre gyakorolt téli hatásai miatt ajánlott gyógynövény poliszacharidokat tartalmaz, amelyek erősítik a sejteket a vírusok ellen. Széles körben használják, nagyon fontos szerepet játszik az immunitás erősítésében, valamint a fájdalom és fertőzések enyhítésében.
Az echinacea különféle formákban kapható belső fogyasztásra: gyümölcslé, oldat, csepp, tabletta, kapszula vagy akár tea formájában. Ez a növény más gyógynövényekkel kombinált, az immunrendszert erősítő készítményekbe is beilleszthető.
Ennek az összetevőnek a legjobb módja a kapszulák bevétele, leggyakrabban naponta fogyasztva, mivel ezek tartalmazzák a növény legkoncentráltabb formáját.
kurkuma
A kiváló egészségfejlesztő hírnévnek örvendő kurkuma méregtelenítő, gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságain túl számos betegség vagy hiányosság ellen is pozitív hatással van, és például segít a cukorbetegség, a magas koleszterinszint vagy a bélproblémák esetén.
A kurkuma nemcsak a regenerálódást segíti elő, hanem erősíti a jelenlévő fehérvérsejteket is, ami fontos az immunitás optimális paraméterek megőrzéséhez.
Számos állatkísérlet kimutatta, hogy a kurkuma megvédi a májat az alkohol és bizonyos méreganyagok mellékhatásaitól. A kurkuma emésztési problémák esetén is hasznos, mert serkenti az epe áramlását.
gyömbér
A gyömbér olyan gyökér, amely antioxidáns, antibiotikus és immunstimuláló anyagokat tartalmaz, amelyek képesek véget vetni a szervezetben előforduló minden típusú gyulladásnak. A gyömbér lenyelése fokozza az antitestek felszabadulását a szervezetbe, így nem engedi a vírusok és baktériumok összehúzódását.
Ezenkívül a gyömbér serkentheti az epetermelést, a nyál- és gyomornedv-elválasztást és a bélmozgást. Ezeket az előnyöket a gingerol, egy vírusellenes, antibakteriális és gombaellenes hatású kémiai vegyület biztosítja.
A gyógyszertárakban és a szaküzletekben nagyon sok gyömbéres gyógyszer található: a gyömbértablettától kezdve az olajon és kenőcsön át a rágógumikig, gyümölcslevekig, de az immunrendszer védelmének legalkalmasabb módja az étrend-kiegészítő.
Méhszurok
A propolisz kis mennyiségben van jelen a mézben, és fő funkciója, hogy megerősítse szervezetünket a kórokozókkal szemben.
Egyszerre működik antivirális, baktériumölő, gombaölő, parazitaellenes és gyulladáscsökkentőként is, ezért nagyon sokoldalúan alkalmazható orvosi használatra, mivel bármilyen fertőzés ellen alkalmazható, függetlenül annak eredetétől, miközben teljesen javítja a reakciót. immunrendszerünk.
A propolisz a közelmúltban népszerűvé vált számos tudományos vizsgálat révén, amelyek bizonyítják ennek az összetevőnek a fontosságát a táplálék-kiegészítők között; Egy jó minőségű tiszta propolisz számos orvosi problémát képes megoldani, mivel nem hoz létre rezisztenciát a mikroorganizmusokkal szemben.