A magnézium az élethez nélkülözhetetlen ásványi anyag, amely számos enzimatikus folyamatban (például a szénhidrátok és zsírok felhasználásában), a csontrendszer, az izomrendszer stabilitása és természetesen a szívizom számára fontos szerepet játszik.
Fontos tudni, hogy a test minden sejtje tartalmaz magnéziumot, és szüksége van erre az elemre a működéséhez. Ráadásul az emberi szervezet 20-30 g magnéziumot tartalmaz, melynek nagy része kb. 60%-a a csontokban raktározódik. Az izomrendszer és a szervek a magnézium mennyiségének körülbelül 40%-át tartalmazzák, és a magnéziumnak csak körülbelül 1%-a van a vérben.
A magnézium előnyei az emberi szervezet számára
Azáltal, hogy számos biokémiai reakcióra hat, és létfontosságú a szervezetben a fehérjék szintéziséhez, a jó magnéziumszint számos funkció (szív-, izom-, idegrendszeri stb.) és szerv számára kritikus. Íme a magnézium főbb előnyei a szervezetben:
1. A magnézium növelheti a fizikai teljesítményt
Számos tanulmány kimutatta, hogy a magnézium növelheti a sportolók, idősek és krónikus betegségben szenvedők fizikai teljesítőképességét. Ez a tápanyag segít eltávolítani a cukrot a vérből és az izmokból, valamint eltávolítja a tejsavat, amely edzés közben felhalmozódhat az izmokban, és fájdalmat okozhat a szervezetben.
Edzés közben 10-20%-kal több magnéziumra lehet szükségünk, mint a többi időben, aktivitásunktól függően.
A magnézium hozzájárul az izomzat normál működéséhez, csökkenti a fáradtságot és a gyengeséget, részt vesz a fehérjék képződésében, amelyek nélkülözhetetlenek az izomtömeg kialakulásához és fenntartásához. Mindezek az előnyök a sportolók egyik nélkülözhetetlen ásványi anyagává teszik.
2. Magnézium – szövetséges a 2-es típusú cukorbetegség elleni küzdelemben
A magnézium hozzájárul a normál energia-anyagcseréhez azáltal, hogy részt vesz abban a folyamatban, amelynek során a sejtek a tápanyagokat energiává alakítják, javítva ezzel a vércukorszintet. Becslések szerint a cukorbetegek körülbelül 48%-ának alacsony a magnéziumszintje a vérében. Ez befolyásolhatja az inzulin azon képességét, hogy szabályozza a vércukorszintet.
Ebben a tekintetben a magnézium magasabb bevitele javítaná az inzulinérzékenységet, ami az izmok és a májsejtek azon képességére utal, hogy megfelelően felszívják a vércukrot.
Azt viszont szem előtt kell tartani, hogy az inzulinrezisztencia e tápanyag nagyobb veszteségéhez vezethet. A magnéziumnak ez a funkciója a szervezetben segíthet a 2-es típusú cukorbetegség elleni küzdelemben.
3. A magnézium segít megerősíteni a csontokat és a fogakat
Kevesen tudják, hogy a magnézium elengedhetetlen tápanyag a csontok egészségéhez. Mivel segít rögzíteni a kálium- és kalciumbevitelt a csontokban, ezt az ásványt gyakran használják csontfájdalmakra, illetve csontszerkezetek kopása és gyulladása esetén.
Ebben a tekintetben vannak olyan tanulmányok, amelyek a magnézium lehetséges előnyeit jelzik az osteoarthritis és más, a csontrendszerrel kapcsolatos betegségek esetén. Sőt, megfigyelték, hogy azoknak az embereknek a csontsűrűsége, akik nagyobb mennyiségben fogyasztják ezt az ásványi anyagot, nagyobb csontsűrűséggel rendelkeznek, ami meghatározó tényező a csonttörések és a csontritkulás kockázatának csökkentésében.
A csontritkulás megelőzése és a csontok erősítése azonban 3 speciális ásványi anyag segítségével történik. A kalcium és magnézium mellett D-vitaminra is szükség van, ebben az esetben is a magnézium az esszenciális komponens ahhoz, hogy ezt a vitamint inaktív formájából aktív vegyületté alakítsa.
A kalcium mellett a magnézium is fontos szerepet játszik a fogak kialakulásában, hiszen már ismert, hogy ez a tápanyag hozzájárul a fogak normál állapotú fejlődéséhez és fenntartásához.
4. A magnézium segít megelőzni a depressziót és a fáradtságot
Tudományos kutatások szerint a magnézium kulcsfontosságú szerepe az idegrendszerben annak köszönhető, hogy képes stimulálni a nyugalmat és ellazulást előidéző neurotranszmittereket – a szorongás, a depresszió és a mentális zavartság a szervezet magnéziumhiányának tünetei lehetnek.
Ezzel párhuzamosan egyes tanulmányok azt mutatják, hogy ez az ásvány erősítheti a hagyományos antidepresszáns kezelések hatását, és esetleg terápiás lehetőség lehet a szorongás kezelésében.
Ezenkívül a magnézium bevétele hatékony lehet a fáradtság és az energiahiány leküzdésében, ezek az állapotok leggyakrabban a szervezet magnéziumhiányának tünetei.
Magnéziumban gazdag élelmiszerek
A magnézium általában a rostban gazdag élelmiszerekben található, a főbbek a teljes kiőrlésű gabonák, a zöldségek és a magvak. Íme néhány élelmiszer, amelyet hozzáadhat étrendjéhez az optimális magnéziumbevitel érdekében:
- Hüvelyesek, például bab és lencse
- Teljes kiőrlésű gabonák, például zab, teljes kiőrlésű búza és barna rizs
- Gyümölcsök, például avokádó, banán és kivi
- Zöldségek, különösen brokkoli, cukkini és zöld levelek, például kelkáposzta és spenót
- Magvak, különösen tök- és napraforgómag
- Olajos magvak, például mandula, mogyoró, brazil dió, kesudió és földimogyoró
- Tej, joghurt és egyéb származékok
Ezen élelmiszerek mellett egyes kereskedelmi termékek, például a reggeli gabonapelyhek vagy a kakaótartalmú italok, bár nem a legjobb megoldás, használhatók magnéziumforrásként.
Reggel vagy este – hogyan kell megfelelően bevenni a magnéziumot?
Ha kíváncsi arra, hogy mikor érdemes magnéziumot szedni, jó tudni, hogy a bevétel napszaktól független. Ha azonban bizonyos érzékenységei vagy reakciói, például hányingere van, ajánlott étrend-kiegészítő formájában étkezés közben bevenni a magnézium adagját, amely javítja ennek az ásványi anyagnak a felszívódását.
Továbbá, ha éjszakai izomgörcsökben szenved a magnéziumhiány miatt, a legjobb, ha esténként magnéziumot szed. Így éjszaka sem csökken a magnéziumbevitel, és hosszabb időn belül megtehető a görcsök megelőzése.
A magnéziumhiány többféle tünetről is felismerhető, mint például gyomorfájdalom, izomgörcsök, fáradtság, fejfájás, hátfájás, menstruációs görcsök, depresszió stb.
A magnézium teljes hatásának eléréséhez ezeket a tápanyagokat nem ajánlott cinkkel vagy kalciummal együtt bevinni, mivel a szervezet nem tudja hatékonyan felhasználni a magnézium mennyiségét.